Alumil Slovakia
Choose your local website
types of windows

Typy okien

Rovnako ako existuje mnoho rôznych typov domov, tak existuje mnoho rôznych typov okien a dverí. Ktorý z nich si vyberiete, závisí od toho, aký vzhľad preferujete pre váš domov. Niektorí uprednostňujú dostatok prirodzeného svetla, ktoré vychádza z okien od podlahy až po strop, zatiaľ čo iní si užívajú krídlové ovládanie a dokonca aj prúdenie vzduchu, ktoré krídlové okno umožňuje.

Výber správneho typu okna alebo dverí nie je jednoduchá záležitosť a vyžaduje si osobitnú pozornosť. Môžete si vybrať medzi krídlovými oknami, posuvnými oknami, zdvižno-posuvnými oknami, otočnými oknami a harmonikovými dverami. Najdôležitejšími faktormi, ktoré by sme mali brať do úvahy sú: rozpätie priestoru, v ktorom bude okno alebo dvere umiestnené, dostupný vnútorný priestor (hranice priestoru, prítomnosť nábytku atď.) a požadovaný výkon z hľadiska vzduchotesnosti a vodotesnosti, tepelná izolácia, zvuková izolácia a bezpečnosť.

Hinged Windows

Krídlové okná

Krídlové okná poskytujú vynikajúcu úroveň tepelnej izolácie, zvukovej izolácie a tesnosti voči vzduchu a vode. Nemôžu však pokrývať veľké rozpätia nad 2,00 m; a to ani v prípade dvojkrídlových terasových dverí. Vyžadujú si aj primeraný priestor vo vnútri, aby sa okno alebo dvere dali otvárať bez prekážok.
ALUMIL ponúka široký sortiment rôznych krídlových okien a terasových dverí:
 • Otváranie dovnútra s alebo bez funkcie vyklápania
 • Otváranie smerom von
 • Zhora zavesené okná (ktoré sa otvárajú zdola smerom von)
 • Vertikálne alebo horizontálne otočné okná
 • Kombinácia posuvného a krídlového okna s vychyľovacím mechanizmom

Otočné okná

Otočné okná sú vhodnou voľbou pre výmenu okien pre majiteľov domov, ktorí chcú v miestnosti maximálne vetrať. Otočné krídlo okna je pripevnené k rámu okna pomocou otočného mechanizmu, ktorý je umiestnený v strede pozdĺž protiľahlých krídel okna, ktoré pripevňujú krídlo okna k rámu. Okno sa potom môže otáčať dovnútra buď horizontálne alebo vertikálne, v závislosti od umiestnenia otočných mechanizmov. Takto zostane krídlo zavesené v strede rámu, držané protiľahlými otočnými čapmi. Otočné okno na výmenu poskytuje možnosť okenného rámu, ktorý sa dá úplne otvoriť.
Pivot Windows
Sliding Windows

Posuvné okná

Posuvné okná a dvere sú veľmi dobrou voľbou v prípade, že potrebujete vyplniť rozpätia, ktoré majú šírku väčšiu ako 1,70 m. Posuvné okná sú navyše ideálnou voľbou, keď máte okolo okna obmedzený priestor. Pre výplň veľkého rozpätia môžete tiež použiť technologicky špičkový zdvižno-posuvný systém, ktorý sa oveľa ľahšie posúva a poskytuje vynikajúcu tesnosť proti vzduchu a vode vďaka špeciálnemu zdvíhaciemu mechanizmu, ktorý zdvíha krídlo a umožňuje jeho valcom hladko kĺzať po koľajnica rámu. Moderné posuvné okná a dvere prešli dlhú cestu vývoja a poskytujú spoľahlivé riešenia s vynikajúcou funkčnosťou.
ALUMIL ponúka široký výber posuvných alebo zdvižno-posuvných okien a dverí:
 • Horizontálne posuvné okná – niekoľko posuvných okien stojí vedľa seba na samostatných posuvných dráhach.
 • Okná so stretávacou lištou – v ktorých dve posuvné okná stoja na rovnakej posuvnej dráhe a sú uzamknuté v ich spojovacom bode v strede.
 • Posuvný systém okien skrytý v stene – zvyčajne jedno alebo dve posuvné okná, ktoré sú po otvorení skryté v stene.
 • Rohové okná – konštrukcie, v ktorých dve posuvné okná zvierajú pravý uhol (90°) a sú zaistené v mieste spojenia v rohu.

Fixné okná

Fixné okná sú pripevnené k stene bez akéhokoľvek zatvárania alebo otvárania. Vo všeobecnosti slúžia na prenos svetla do miestnosti. Plne zasklené okenice sú pripevnené k rámu okna. Tento typ okna sa používa v situáciách, keď je potrebné iba svetlo alebo výhľad, pretože cez fixné okno nie je možné vetranie.
Fixed Windows
Bi-folding Windows

Dvojharmonikové okná

Ak je rozpätie na vyplnenie veľmi veľké a chcete mať ľahký prístup do vonkajších priestorov, môžete si vybrať riešenie s harmonikovými dverami. Jeho hlavnou výhodou je úplné alebo čiastočné skladanie krídel na bočnú stranu rámu. Toto riešenie sa zvyčajne uprednostňuje v profesionálnych priestoroch, ako sú reštaurácie, kaviarne alebo vo veľkých domoch, kde okno poskytuje úplnú voľnosť pohybu a ľahký prístup.
Ak to zhrnieme, k dispozícii je obrovské množstvo riešení, a preto by ste mali byť opatrní pri niektorých detailoch týkajúcich sa každého konkrétneho priestoru. Pri výbere správneho typu okna alebo dverí by ste mali vo všeobecnosti zohľadniť nasledujúce skutočnosti:
 • Rozpätie, ktoré chcete vyplniť (dĺžka, šírka, výška)
 • Klimatické podmienky vonkajšieho prostredia.
 • Dispozícia domu a jeho vybavenie
 • Prístup k oknu alebo dverám, aby ste ich mohli otvárať/zatvárať, ako aj čistiť zvnútra a zvonka.
 • Úroveň zabezpečenia, ktorú chcete dosiahnuť.
S ohľadom na vašu bezpečnosť a lepšiu kvalitu života je možné všetky okná a dvere voliteľne kombinovať so sieťkami proti hmyzu, žalúziami či rolovacími roletami. ALUMIL ponúka široký sortiment výrobkov, ktorý zaručuje riešenia, ktoré dokonale zodpovedajú vašim potrebám.

Dizajn

Dizajn okien a dverí sa natoľko vyvinul, že skutočne zmení vzhľad vášho priestoru. Hlavným trendom súčasnosti je minimalistický dizajn, ktorý nazývame „menej je viac“. Minimalistický dizajn sa zameriava na maximalizáciu zorného poľa, a tým aj príjmu denného svetla – všetko pre zlepšenie kvality vášho života.

Produkty ALUMIL sú navrhnuté v súlade s najnovšími dizajnovými trendami a majú:
 • Rovné a minimalistické línie,
 • Ergonomické kľučky s vysokou estetikou a v rôznych farbách,
 • Skryté pánty,
 • Skryté krídla s cieľom minimalizovať viditeľný hliník,
 • Rámy ukryté v stene,
 • Úzke, do seba zapadajúce profily pre neprerušované rozsiahle zasklené plochy,
 • Nízke prahy, ktoré umožňujú ľahký prístup starším ľuďom, deťom a ľuďom so špeciálnymi potrebami podľa európskych noriem.

Skúmanie tepelnej izolácie okna alebo dverí

Typ okna alebo dverí ovplyvňuje úroveň ich tepelnej izolácie. Ako už bolo spomenuté vyššie, krídlové okná zvyčajne ponúkajú vyššiu tepelnú izoláciu ako posuvné okná, pretože ich konštrukcia umožňuje vyššiu tesnosť vďaka izolačným tesneniam umiestneným okolo okenného krídla a rámu. Z rovnakého dôvodu, t. j. úroveň tesnosti, umožňuje dvojkrídlové posuvné okno, v ktorom je jedno krídlo posuvné a druhé pevné, väčšiu tepelnú izoláciu ako také, v ktorom sú obe krídla posuvné. Aby sme si však boli istí, že okno, ktoré si vyberieme, má vysokú úroveň tepelnej izolácie, mali by sme zvážiť dva kľúčové ukazovatele: Hodnotu Uf (Index prechodu tepla cez rám okna) a hodnotu Uw (Index prechodu tepla cez okno).

Hodnota Uf udáva úroveň tepelnej izolácie okna bez skla, takže meria len tepelné straty rámu a krídla. Pomocou Uf môžeme priamo porovnať dva rôzne rámy a vyvodiť užitočné závery o úrovni tepelnej izolácie, ktorú ponúkajú. Aby sme však mohli dospieť ku konečnému záveru, mali by sme skontrolovať hodnotu Uw, ktorá meria tepelné straty okna ako celku vrátane sklenenej výplne. Vzhľadom na skutočnosť, že sklo zvyčajne tvorí 70 – 80 % celkovej plochy okna, je zrejmé, že ukazovateľ Uw je z hľadiska tepelnej izolácie okna rozhodujúci.

Napríklad jednoduché neizolované hliníkové okno s energeticky účinným sklom môže mať podobnú úroveň tepelnej izolácie ako iné drahšie tepelne izolované hliníkové okno, ktoré neobsahuje energeticky účinnú sklenenú výplň. Preto musíme venovať pozornosť obom ukazovateľom, ale väčší dôraz musíme klásť na ukazovateľ Uw, ktorý je vlastne konečnou tepelnou izoláciou okna. Všimnite si, že vo vchodových dverách sa príslušný ukazovateľ nazýva Ud a meria úroveň tepelnej izolácie dverí v kombinácii s použitou výplňou.

V neposlednom rade ukazovateľ Ug určuje tepelnú izoláciu samotnej sklenenej výplne. Najmä hodnota Uf v kombinácii s hodnotou Ug vedie ku konečnej hodnote Uw (pre okná/balkónové dvere) alebo Ud (pre vchodové dvere).

Je dôležité si uvedomiť, že všetky uvedené ukazovatele merajú tepelné straty, preto sa nazývajú aj ukazovatele tepelnej priepustnosti. Čím nižšie sú tepelné straty, tým lepšia je tepelná izolácia testovaných okien alebo dverí. Preto čím je hodnota Uf, Ug, Uw a Ud nižšia, tým vyššiu energetickú účinnosť majú vaše okná a dvere. Napríklad posuvné dvere s Uw =1,6 W/m²K poskytujú vyššiu tepelnú izoláciu ako posuvné dvere s Uw =1,9 W/m2²K. Nakoniec by sme mali zdôrazniť, že hodnoty Uw a Ud by sa mali vždy vypočítať a porovnať pre konkrétne rozmery rámu.