Alumil Slovakia
Choose your local website

Oxygen

Výzva

Pandémia nepríjemne zasiahla do každodenného života ľudí. Pretrvávajúce problémy so životným prostredím si naproti tomu vyžadujú konkrétne kroky. V súčasnosti nás výstavba modernej obytnej budovy založená na princípe trvalo udržateľného dizajnu núti venovať pozornosť širšiemu kontextu.

Riešenie

Oxygen je prvá obytná budova takýchto rozmerov, ktorá bude postavená v Grécku po pandémii. Okrem toho ide o prvý obytný komplex v Grécku s medzinárodným certifikátom trvalej udržateľnosti (BREEAM), čím zvyšuje latku pre podobné stavby, ktoré vzniknú v blízkej budúcnosti. 
Pieris Architects, čo je architektonická firma zodpovedná za tento projekt (v spolupráci so stavebnou firmou Sustain), stavila na trvalo udržateľný prístup s dôrazom na bioklimatické inovácie, ekologické materiály a holistickú filozofiu vo vzťahu k regulácii vody a odpadu. Ako sami hovoria, „siahli sme nad rámec dizajnu nízkoenergetickej budovy, a tak sme napokon vytvorili nový, trvalo udržateľný životný štýl pre moderné mesto“.
Tento obytný komplex tvorí 32 domov s jednou, dvomi alebo tromi izbami a ohromným výhľadom na Olympijský štadión v Aténach. Oxygen už na prvý pohľad zapôsobí svojou „vlnovou“ fasádou a sofistikovaným centrálnym vchodom, ktorý obklopuje vodná plocha navodzujúca dojem vestibulu luxusného hotela. Pri tvorbe architektonického dizajnu sa zohľadňovala aj pandémia a jej vplyv na každodenný život. Keďže z domácnosti sa potenciálne môže stať aj pracovisko, dôraz sa kládol na vytvorenie komfortných priestorov s prirodzeným osvetlením. Pomáhajú tomu odolné zdvižno-posuvné hliníkové rámy, ktoré pokrývajú široké okenné priestory, prepúšťajú dovnútra slnečné lúče a zaisťujú vysokú energetickú účinnosť. Trvalo udržateľný prístup možno spozorovať na vonkajších a spoločných priestoroch s krytými záhradami a zelenými plochami pre obyvateľov a s dostupným signálom Wi-Fi. Za zmienku zároveň stojí, že každá rezidencia je vybavená špeciálnym monitorovacím systémom, ktorý meria spotrebu energie, čím nabáda obyvateľov k ekologickému správaniu. 
V post-covidovej ére potrebujeme takéto „inteligentné“ domácnosti, ktoré disponujú potrebným vybavením a poskytujú obyvateľom požadovanú úroveň zabezpečenia. Oxygen je priekopníckou udržateľnou stavbou, ktorá udáva nové štandardy pre obytné komplexy budúcnosti.

 

Architekti:Pieris Architects

Identifikácia projektu

Krajina
Grécko
Mesto
Marousi
Oblasť
Attiki
Rok
2021
Size
5 700 m²
pridať medzi obľúbené

Производител на алуминий

Αφοι Πετρούτσου ΕΠΕ