Alumil Turkey
Choose your local website

Haberler

Sükut Altındır: Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü Neden Önemlidir?

1996 yılından beri, Nisan ayının son Çarşamba günü, dünya genelinde Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü olarak kabul edilir. Günün amacı, İletişim ve Akustik Merkezi tarafından gürültünün işitme, sağlık ve yaşam kalitesi üzerindeki zararlı etkilerine dikkat çekmek olarak belirlenmiştir.

Gürültü kirliliği nedir?

Gürültü kirliliği; insan faaliyetleri veya doğal olaylar nedeniyle oluşan, aşırı ve hoş olmayan sesi ifade eder. Son yıllarda, kent sakinleri arasında yapılan araştırmalar, gürültünün konforlu yaşamı önemli ölçüde engellediğini göstermiştir. Sonuç olarak, akustik konfor, kendilerini dış gürültüden koruyan yerlerde yaşamak ve çalışmak isteyen modern insan için en önemli öncelik haline gelmiştir.

Gürültü kirliliğinin işitme üzerindeki etkileri

Gürültü, dünya genelinde 450 milyondan fazla insanı etkileyen işitme kaybının önde gelen nedenlerinden biridir. Dünya Sağlık Örgütü, 12 ila 35 yaşları arasındaki bir milyar gencin, genellikle eğlence alanlarında (örneğin konser salonlarında sağır edici müzikten) uzun süreli yüksek sesle gürültüye maruz kalmaları nedeniyle işitme kaybı riski altında olduğunu tahmin etmektedir.

Gürültü kirliliğinin sağlık üzerindeki etkileri

Gürültü kirliliğine maruz kalmak, fiziksel ve zihinsel sağlığımızı birçok şekilde olumsuz etkileyebilir. Kronik gürültüye maruz kalmak; yüksek stres ve kaygı, saldırgan davranışlar, kalp hastalıkları, mide rahatsızlıkları, Alzheimer hastalığı ve diğer demans türleri ile ilişkilendirilmiştir.

Gürültü kirliliğinin yaşam kalitesi üzerindeki etkileri

Dış gürültüye maruz kalma; uyku bozukluklarına neden olarak ve çalışma, oyun oynama, televizyon izleme, dinlenme veya sohbet etme gibi aktivitelere engel olarak hayat kalitemizi ciddi oranda düşürebilir.

Evde akustik konfor nasıl sağlanır?

Alumil olarak, akustik konfor sağlamak ve yaşam kalitesini artırmak en büyük önceliğimiz. Bu doğrultuda sertifikalı ses yalıtımı sunan alüminyum sistemler geliştiriyoruz ve gürültü kirliliğini azaltarak huzurlu yaşam alanları yaratıyoruz. Gelişmiş ses yalıtım kabinlerimiz hakkında fikir sahibi olmak ve SUPREME S91 menteşeli ısı yalıtımlı sistemimizin, sertifikalı 41dB ses azaltma özelliğiyle gürültü kirliliği sorununu nasıl çözebileceğine kendiniz şahit olmak için videoyu izleyin.

Favorilerine ekle