Alumil Turkey
Choose your local website
Why Aluminium Header

Neden alüminyum?

Ayrıca alüminyum, Dünya'nın kabuğunda en yaygın olarak bulunan 3. elementtir. Sonsuza kadar geri dönüştürülebilen ve dönüştürme sırasında kalitesi hiç bozulmadan tüm özelliklerini koruyan yeşil bir malzemedir. Alüminyumu geri dönüştürmek için gereken enerji, ilk üretim için gereken enerjinin sadece %5’i kadar olduğundan inşaat sektöründeki en yeşil malzemelerden bir tanesidir. Alüminyum pencere ve kapıların en önemli avantajları şunlardır:

 

Mechanical properties

Mekanik özellikler

Alüminyum doğramalar sayesinde çok sağlam kapı ve pencereler üretmek mümkün olduğundan, uzun dönemli dayanıklılık ve güvenlik sağlar. Alüminyum, sıcaklık farklarının yüksek olduğu iklimlerde uzun dönemde bükülme yapmaz. Bu özellik, yaz boyunca bol güneş ışığına maruz kalan ve yüksek sıcaklıkların olduğu yerlerde çok önemlidir. Bu sayede değişmeden kalabilen ve genleşme/büzüşme yapmayan kesin ürün boyutlarına sahip olmak mümkündür. Yani, maksimum hava-su sızdırmazlığı ve kasa ile pencere kanadı arasında mükemmel uyum sağlanabilir. Ayrıca alüminyum pencerelerin sağlam yapısı, doğal ışıktan azami şekilde yararlanmayı sağlayan geniş pencerelerin yapılmasına olanak tanır. Bu tür pencereler diğer zayıf malzemelerle yapıldığında bel verme veya seğim yapma tehlikesi mevcuttur. En ince profillerde bile çift kanatlı bir alüminyum kapı, 1000 kilodan daha fazla yüke dayanabilir! Son olarak da bir yangın durumunda alüminyum kapı ve pencereler yangının yayılmasını önler. Diğer malzemelerin aksine alüminyum, yangınların yaydığı ısının büyük kısmını emer ve dağıtır. Alüminyumun 660 °C’lik erime sıcaklığına ulaşıldığında herhangi bir zehirli veya yanıcı gaz üretmeden eriyerek yangının hızını azaltır.

Güvenlik

Alüminyum kapı ve pencereler dayanıklı ve sağlam yapıları sayesinde hırsızlığa karşı etkin güvenlik sağlarlar. Ayrıca bu sistemler sağlam yapıları sayesinde çok sayıda mekanizma ve aksesuarla etkin bir şekilde çalışma olanağı sağlayarak güvenliğinizi daha da artırır. ALUMIL kapı ve pencere sistemleri, ‘RC - Dayanıklılık Sınıflandırması’ uluslararası standardına uygun olarak hırsızlık önleme sertifikasına sahiptir.
Security
Design

Tasarım

Ortalama olarak zamanımızın %50’sinden fazlasını evlerimizde geçirdiğimizden yaşam alanımız, bizim bir parçamızdır. Bir evin kapı ve pencereleri, evin genel işlevselliğinin ve estetik değerinin ayrılmaz bir parçası olup evin iç ve dış görünümünü temelden şekillendirir. Alüminyum kapı ve pencereler her türlü ihtiyaca ve isteğe cevap verebilen sayısız çeşit ve boyut (örn. çok ince profilli minimal tasarım, farklı köşe tipleri, kapı çerçeveleri), yüzey işlemi, renk, doku ve tasarım seçeneği sunar. Başka hiçbir malzeme bu kadar çok tasarım esnekliği sunamaz. Son olarak da belirtmek gerekir ki, alüminyum sistemler sadece kapı ve pencereler ile sınırlı olmayıp çok sayıda mimari yapı elemanının da inşa edilmesine olanak tanımaktadır. Yani, bir alüminyum sistemler uygulayıcısını ziyaret ederek istiyorsanız evinizi tümden yenilemenize imkan sağlayan entegre çözümler için teklif alabilirsiniz.

Isı yalıtımı

Alüminyum mimari sistemlerinin, ısı ve ses yalıtımı konusunda yetersiz olduğu tamamen bir efsanedir! Teknolojik gelişmeler ve sürekli araştırmalar sayesinde artık çok yüksek yalıtıma sahip alüminyum sistemler yapılabilmektedir. Poliamid ısı bariyerleri ile geliştirilmiş alüminyum mimari sistemler, sıfır veya sıfıra yakın enerji tüketimine sahip pasif binalara uygun, yüksek düzeyde ısı yalıtımı sağlayabilmektedir. Cift cam kullanılan ısı yalıtımlı alüminyum pencereler, evinizi hem yazın hem de kışın dışarıdaki istenmeyen sıcaklıklara karşı koruyacaktır. Dahası, sızdırmazlık sağlayan gelişmiş EPDM fitiller sayesinde en soğuk kuzey rüzgarları bile etkili bir şekilde önlenebilir ve kış şartlarından koruma sağlanabilir. Alüminyumun yüksek yansıtıcılığı, güneş ışığının yoğun olduğu dönemlerde güneş ışığını geri çevirir ve çerçevelerin absorbe ettiği ısıyı azaltır. Böylece, evin iç sıcaklığının yaz ayları boyunca ideal seviyede kalmasını sağlar. Alüminyum güneş kırıcıların dış yaygın olarak kullanılmasının nedeni tam da budur.
Thermal insulation
Sound insulation

Ses yalıtımı

Ses yalıtımı, gürültü kirliliğinin yüksek olduğu kentsel ortamlardaki evler başta olmak üzere kapı ve pencere sistemi seçerken göz önünde bulundurulması gereken temel faktörlerden birisidir. Bu amaçla, pencere ve kapılar tarafından sağlanan ses yalıtım seviyelerine ilişkin kontroller ve sertifikalar bulunmaktadır. ALUMIL kapı-pencere sistemlerini çepeçevre kaplamada kullanılan üstün kaliteli elastik sızdırmazlık malzemeleri, sesin geçebileceği hiçbir boşluk bırakmaz ve yüksek düzeyde ses yalıtımı sağlar. Elbette ki, ısı yalıtımında olduğu gibi ses yalıtımını da artırmadaki en önemli faktör, pencere veya kapılarda kullanılan camın niteliği ve cam kombinasyonudur. Örneğin üç camlı pencereler, basit tek cam panelli pencerelere göre çok daha fazla ses yalıtımı sağlar.