Alumil Turkey
Choose your local website
types of windows

Pencere tipleri

Hinged Windows

Kanatlı Pencereler

Kanatlı pencereler mükemmel düzeyde ısı yalıtımı, ses yalıtımı ve hava ve suya karşı sızdırmazlık sağlar. Bununla birlikte, çift kanatlı olarak kullanılsalar bile 2,00 m'nin üzerindeki geniş açıklıkları geçemezler. Ayrıca, pencere veya kapının engelsiz açılabilmesi için içeride uygun miktarda alana ihtiyaç duyarlar.
ALUMIL, çok çeşitli menteşeli pencereler ve teras kapıları sunar:
 • içe açılan tek ve/veya çift açılımlı pencereler
 • Dışa açılır
 • Vasistas ve ters vasistas pencereler
 • Dikey veya yatay pivot pencereler
 • Çek-sür pencereler

Pivot Pencereler

Pivot pencereler, bir odaya maksimum havalandırmayı sağlamak isteyen ev sahipleri için uygun bir pencere seçimidir. Pivot pencere kanadı, pencere kanadını kasaya bağlayan pencere kanatlarının ortasındaki bir pivot mekanizması ile kasaya sabitlenir. Pencere, pivot mekanizmalarının konumuna bağlı olarak yatay veya dikey olarak içeri doğru çalışabilir. Böylece karşılıklı miller tarafından tutulan kanat, kasanın ortasında hareket eder. Pivot pencere, tamamen açılabilir bir pencere seçeneği sağlar.
Pivot Windows
Sliding Windows

Sürme Pencereler

Genişliği 1,70 m'den fazla olan açıklıkları kapatmanız gerektiğinde sürme pencere ve kapılar çok iyi bir seçenektir. Sürme pencereler, pencerenizin etrafındaki alan sınırlı olduğunda ideal bir seçenektir. Büyük alanlar için ileri teknolojiye sahip ve kullanımı kolay kaldır-sür sistemleri kullanabilirsiniz. Bu sistem, kanadı kaldıran ve rulmanların çerçeve rayında kusursuz şekilde kaymasını sağlayan özel kaldırma mekanizması sayesinde havaya ve suya karşı mükemmel sızdırmazlık sağlar. Modern sürme pencereler ve kapılar artık kusursuz çözümler sunmakta olup güvenilirliği işlevsellikle birleştirmektedir.
ALUMIL, farklı tiplerde basit sürme veya kaldır-sür pencere ve kapılar sunmaktadır:
 • Sürme kapı- pencereler – Birden çok sürme kanadı, ayrı raylar üzerinde yan yana durur.
 • Kafa kafaya birleşimli sürme sistemler – İki kanat aynı ray üzerinde durur ve ortadaki bağlantı noktasında kilitlenir.
 • Duvar içine sürülen sistemler– Genellikle bir veya iki kanat sürülerek duvar içine gizlenir.
 • Köşe pencereler – İki sürme kanadı 90° ile köşedeki bağlantı noktasında kilitlenirler.

Sabit Pencereler

Sabit pencereler, herhangi bir kapatma veya açma işlemi olmadan duvara sabitlenir. Genelde görevleri, ışığı odaya iletmektir. panjurlar pencere kasasına sabitlenmiştir. Bu tür pencereler, sabit pencereden havalandırma yapılamadığı için ışığın veya görüşün tek başına yeterli olduğu durumlarda kullanılır.
Fixed Windows
Bi-folding Windows

Kayar-Katlanır Sistemler

Çok geniş açıklıklar söz konusuysa ve dış alanlara kolay erişim istiyorsanız, kayar-katlanır kapı çözümünü tercih edebilirsiniz. Kayar-Katların kapıların en büyük avantajı, kanatların çerçevenin yan tarafına tamamen veya kısmen katlanmasıdır. Bu çözüm genellikle tam hareket özgürlüğü ve kolay erişimin gerektiği profesyonel mekanlarda, restoran ve kafelerde veya büyük evlerde tercih edilir.
Özetlemek gerekirse, çok sayıda çözüm mevcut olup yaşam alanlarıyla ilgili bazı ayrıntılara özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Genelde doğru pencere veya kapı tipini seçerken aşağıdakileri dikkate almalısınız:
 • Kapatılacak açıklığın boyutları (uzunluk, genişlik, yükseklik)
 • Dış ortamın iklim koşulları.
 • Evin düzeni ve mobilyaları
 • Pencereye veya kapıya erişim olanağı, açıp kapatmanın yanı sıra içini ve dışını temizleyebilme kolaylığı.
 • İstediğiniz güvenlik seviyesi.
Ayrıca, güvenliği ve yaşam kalitesini artırmak için tüm pencerelere ve kapılara isteğe bağlı olarak sineklikler, panjurlar ve kepenkler takılabilir. ALUMIL, ihtiyaçlarınıza en uygun çözümü bulmanızı sağlayan geniş bir ürün yelpazesi sunar.

Tasarım

Pencere ve kapı tasarımındaki en son gelişmeler sayesinde yaşam alanınızın görünümünü baştan aşağı değiştirmeniz mümkündür. Günümüzün trendi, minimal tasarım olarak bilinen "less is more" yaklaşımıdır. Minimal tasarım, görüş alanınızı ve dolayısıyla gün ışığı alımını en üst düzeye çıkararak yaşam kalitenizi iyileştirmeyi amaçlar.

ALUMIL'in ürünleri en son tasarım trendlerine uygun olarak tasarlanmıştır ve şu özelliklere sahiptir:
 • Modern ve minimal çizgiler
 • Estetik görünüme ve geniş renk seçeneklerine sahip ergonomik kollar
 • Gizlenmiş menteşeler
 • Görünen alüminyumu en aza indirmek için gizli kanatlar
 • Duvarların içine gizlenmiş kasalar
 • Kesintisiz geniş cam yüzeyler sağlayan dar kenetli sistemler
 • Avrupa standartlarına göre yaşlılara, çocuklara ve özel ihtiyaçları olan kişilere kolay erişim sağlayan düşük eşikler.

Bir pencere veya kapının ısı yalıtımının incelenmesi

Bir pencere veya kapının türü, ısı yalıtımı seviyesini önemli ölçüde etkiler. Doğrama sistemleri, pencere kanadı ile kasa arasında bulunan fitiller sayesinde genellikle sürme sistemlerden daha yüksek ısı yalıtımı sağlar. Aynı nedenle, biri sabit ve diğeri sürme olmak üzere çift kanadı bulunan bir kapı, her iki kanadı da sürme olan bir kapıya göre daha iyi ısı yalıtımı sağlar. Yine de, seçtiğimiz pencerenin ısı yalıtımının yüksek olduğundan emin olabilmemiz için iki önemli değeri göz önünde bulundurmamız gerekir: Uf değeri ve Uw değeri.

Uf değeri, cam panel olmadan pencerenin ısı yalıtım seviyesini gösterir. Bu nedenle sadece kasa ve kanadın ısı kaybını ölçer. Uf sayesinde iki farklı kasa-kanat sistemini doğrudan karşılaştırabilir ve sundukları ısı yalıtımının seviyesi hakkında faydalı sonuçlar çıkarabiliriz. Ancak nihai bir sonuca varabilmek için cam da dahil olmak üzere bir pencerenin ısıl kayıplarını bir bütün olarak ölçen Uw değerini kontrol etmeliyiz. Camın genellikle bir pencerenin toplam yüzeyinin %70-80'ini temsil ettiği göz önüne alındığında, Uw göstergesinin bir pencerenin ısı yalıtımı açısından çok önemli olduğu açıktır.

Örneğin, enerji tasarruflu bir cam takılı olan yalıtımsız basit bir alüminyum pencere, enerji tasarruflu cam takılı olmayan ama pahalı ve ısı yalıtımlı bir alüminyum pencereye benzer bir ısı yalıtımı seviyesine sahip olabilir. Bu nedenle, her iki göstergeye de dikkat etmek gerekmesine karşın Uw, pencerenin son ısı yalıtımı açısından daha önemlidir. Giriş kapılarında bu gösterge Ud olarak belirtilir ve uygulanan panel ile birlikte kapının ısı yalıtım seviyesini ölçer.

Ug göstergesi yalnızca cam panelin ısı yalıtımını belirler. Yani, Uf değeriyle birlikte Ug değeri, bize son Uw değerini (pencereler/balkon kapılarında) veya Ud değerini (giriş yapılarında) verir.

Yukarıdaki tüm göstergeler ısı kayıplarını ölçer. Bu nedenle bunlara ısı geçirgenliği göstergeleri de denir. Isı kaybı ne kadar düşükse, test edilen pencere veya kapıların ısı yalıtımı o kadar fazla demektir. Bu nedenle Uf, Ug, Uw ve Ud değeri ne kadar düşük olursa, pencere ve kapılarınızın enerji verimliliği o kadar yüksek olacaktır. Örneğin, Uw =1,6 W/m2K olan bir sürme sistemin ısı yalıtımı, Uw =1,9 W/m2K olan bir kapının yalıtımından daha yüksektir. Bütün bu nedenlerden ötürü, doğrama boyutlarını belirlerken Uw ve Ud daima hesaplanmalı ve karşılaştırılmalıdır.