Alumil Turkey
Choose your local website
factors

Kapı-pencere Sistemlerinin Performansını Etkileyen Faktörler

Window orientation and placement

Konum ve Montaj Yönü

Bir pencerenin konumu, pencere hakkındaki son seçiminizi önemli ölçüde etkileyen bir diğer özelliktir. Güneşe maruz kalma, hava koşulları, rüzgar basıncı ve doğramanın yönü dikkate alınması gereken faktörlerdir (örneğin, kuzeye bakan pencerelerde enerji kaybının fazla olması nedeniyle enerji verimsiz sistemlerin seçilmesi önerilmez. Aynı zamanda, güneye bakan pencereler daha fazla güneş ışığına maruz kalır).

Kapı-Pencere Sistemleri Tasarımı

Doğramanın kullanım şekli havalandırmayı, temizliği, gölgeyi ve işlevi etkilediğinden seçim açısından önemli bir faktördür.
Window Design
Glass Choice

Cam

Camlar, sistemin enerji verimliliği açısından çok önemlidir. Enerji verimliliği standartlarına uygun modern camlar ısıya ve sese karşı daha iyi yalıtım sağlamakta olup aralarında bir veya iki boşluk bulunan yeni tip camlar hızlı bir şekilde eski modellerin yerini almaktadır. Enerji tasarruflu camlar pahalı olabilir ancak uzun vadede enerji giderlerinizde tasarruf sağlayan bir yatırım olarak görülebilir.

Kapı-Pencere Sistemlerinde Gölgelendirme

Bir açıklığın yönü, güneşin gölgesini etkiler. Güneş ışınları yazın kışa göre daha yüksek bir noktadan yansıdığından kuzeye bakan açıklıklarda basit yatay sistemler (hareketli veya sabit) daha iyi gölgeleme sağlar. Ayrıca kuzeye bakan açıklıklar için gölgeleme sistemleri gerekli değildir. Doğuya ve batıya bakan açıklıklar özellikle öğleden sonra dik gelen güneş ışınlarına maruz kaldığından buralarda eğimli dikey sistemlerin kullanılması önerilir.
Window shading