Alumil Turkey
Choose your local website

Rasovic Evi

Mücadele

Bina, Fruška Gora milli parkını gören, hafif eğimli bir arazide yükseliyor. Güneydoğuya bakan teraslar ve doğa manzarası eşsiz bir dinlendirici ambiyans yaratıyor. 

Mimarlık ofisiModelart Arhitekti'yien çok zorlayan, tamamlanmamış bir evin mevcut temelini ve bodrumunu kullanmaktı. 

Çözüm

Mevcut bodrumun üstüne, evin yaşam alanına bağlanan ve çevresindeki doğa ile ilişkisini vurgulayan geniş bir teras inşa edildi. Bunun için iyi ışık, manzara ve teras bağlantısı sağlayan geniş cam yüzeyler kullanıldı. Tasarım sürecindeki amaçlardan biri evin etrafındaki mevcut ağaçları korumaktı. Bu bağlamda, yemek masasının üzerine, yakınlardaki bir ağaç dalından kesilen bir parçadan avize yapıldı. Bu, doğal ambiyansın başarıyla iç mekana taşındığını kanıtlayan tasarım öğelerinden biri. 

Teknik ve yardımcı odaların sokak tarafında konumlandırılmaları ile büyük açıklıklar ya da gereksiz detaylardan arı, sade ve temiz bir sokak cephesi elde edildi. Evin çatı katı iki yöne bakıyor: biri doğa, diğeri Novi Sad manzaralı. Böylece elverişli lokasyon sayesinde aynı odada birbirinin aksi iki tarafı da deneyimlemek mümkün. Ana hedef, odanın içindeyken bile doğa ile güçlü bir bağlantı kurmaktı.

*Yukarıdaki açıklama, Modelart Arhitekti ofisine aittir

Proje kimliği

Ülke
Sırbistan
Şehir
Rakovac
Yıl
2020
Size
250 m²
Favorilerine ekle