Alumil Slovakia
Choose your local website
Glass Categories with Specific Features

Kategórie skla so špecifickými vlastnosťami

Alumil glass categories with specific features. Low-E, Safety Glasses, Tempered Glasses, Reflecting Glasses, Fire Resistant Glasses.
adobe_pic-options

Nízka emisivita: Povrchová úprava okien s nízkou emisivitou (Low-E)

Nízkoemisná vrstva je veľmi tenká vrstva, ktorá sa nanáša na vnútorný povrch dvoj- alebo trojsklá. Povlak je síce voľným okom neviditeľný, ale určite ponúka rôzne výhody.
Povlak chráni pred žiarením UV, ktoré môže spôsobiť vyblednutie kobercov, poškodenie nábytku a dokonca aj poškodenie pokožky a očí. V lete tiež odráža teplo tým, že filtruje slnečné žiarenie a zadržiava infračervené žiarenie.
Okrem toho špeciálna kategória nízkoemisných zasklení (pasívne nízkoemisné nátery) prispieva k udržiavaniu teplého vzduchu vo vašom dome počas zimy a funguje podobne ako termosky (vákuové banky).

Ochranné sklo

Viacsklo alebo vrstvené zasklenie pozostáva z dvoch alebo viacerých skiel, ktoré sú navzájom zvarené. Medzi sklá sa umiestni jedna alebo viac špeciálnych pevných viazacích fólií (PVB, polyvinylbutyralová fólia), ktoré neovplyvňujú priehľadnosť skiel.
Fólia funguje ako spojovací materiál medzi sklami, čím vzniká „sendvič“ skiel a fólií tvoriaci jedno telo, značne kompaktné a odolné, so zvýšenou odolnosťou proti rozbitiu, vysokou bezpečnosťou a zvýšenou zvukovou izoláciou. Ak sa laminované sklenené výplne rozbijú, nerozbijú sa vďaka fólii umiestnenej medzi sklami, ktorá drží rozbité časti pohromade. Týmto spôsobom sa zabráni vzniku ostrých a nebezpečných hrán v prípade rozbitia skiel, ktoré by inak mohli spôsobiť vážne zranenia. Preto sa nazývajú ochrannými sklami.

Tvrdené sklá

Tvrdené sklá sú tepelne spracované sklá s vyššou mechanickou a tepelnou odolnosťou. Sklo sa zahrieva na teplotu až 600 °C a potom sa rýchlo (úplné popúšťanie) alebo pomaly (tepelné zosilnenie) ochladzuje. V oboch prípadoch je potrebná prísne kontrolovaná rýchlosť chladenia.
Pri tomto procese je povrch skla vystavený trvalej tlakovej sile, čím sklo získava špeciálne vlastnosti, ako napríklad odolnosť voči mechanickým alebo tepelným nárazom, t. j. až 5-krát vyššiu (tepelne tvrdené) alebo až 2-krát vyššiu odolnosť (tepelne zosilnené) v porovnaní s bežnými sklami. Tento proces chráni sklo pred rozbitím v dôsledku vysokých teplotných rozdielov na jeho povrchu (napr. v dôsledku neustále sa meniaceho tienenia).
To je dôležité najmä pre sklá, ktoré sú každý deň vystavené intenzívnemu slnečnému žiareniu s vysokou absorpciou energie. Okrem toho sa tvrdené sklá v prípade rozbitia rozbijú na malé okrúhle čiastočky, čím sa eliminuje riziko nebezpečných ostrých črepín, ktoré by inak v prípade bežných skiel predstavovali vážne nebezpečenstvo.
Tempered-Glass-options
Reflecting-Glasses-options

Odrazové sklá

Odrazové sklá odrážajú značné množstvo slnečného žiarenia, čím do značnej miery znižujú jeho prenikanie do interiéru. Sú dobrou voľbou v oblastiach s vysokým slnečným žiarením, pretože zabezpečujú lepšie teplotné podmienky najmä v lete tým, že zabraňujú nadmernému zahrievaniu v dôsledku intenzívneho slnečného žiarenia. Pravdepodobne však budú spôsobovať nepríjemné odrazy slnečného svetla na okolitom prostredí a budovách.

Ohňovzdorné sklá

Ohňovzdorné sklá sa vyznačujú odolnosťou proti ohňu, inými slovami proti extrémne vysokým teplotám. V závislosti od ich použitia môžu byť s jednoduchým zasklením (bez dištančného rámika) alebo s dvojitým zasklením s dištančným rámikom pre lepšiu tepelnú izoláciu.
Sklá používané v protipožiarnych sklách sú vždy laminované, čo znamená, že majú formu „sendviča“ so špeciálnymi expanzívnymi fóliami, ktoré sa po dosiahnutí určitej vysokej teploty roztiahnu, aby zabezpečili zvýšenú požiarnu odolnosť. V závislosti od času potrebného na oddialenie vstupu ohňa do miestnosti si môžete vybrať najvhodnejšiu kategóriu skla, ktorá zabezpečí ochranu na 30, 60, 90 alebo 120 minút. Samozrejme, samotná sklenená výplň nestačí na zabezpečenie požadovanej protipožiarnej ochrany. Hliníkový okenný alebo dverový systém, v ktorom je umiestnená sklenená výplň, musí byť takisto odolná voči ohňu. Preto sú protipožiarne systémy vždy testované a certifikované na určitý čas v kombinácii s protipožiarnym zasklením.
fire_1-options